Европско првенство во фудбал 2004: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Европско првенство во фудбал 2004''' или скратено '''Евро 2004''' — е 12.-тото издание на [[Европско првенство во фудбал|европското првенство во фудбал]] организирано од страна на [[УЕФА]]. Завршниот турнир бил за првпат органиизиран во [[Португалија]], од 12 јуни - 4. јули 2004 година, по нивната понудакандидатура која била избрана на 12 октомври 1999 година, во конкуренција на [[Шпанија]] и [[Австрија]] / [[Унгарија]].<ref>{{cite news |title=Euro Championships lowdown |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/3248986.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=29 November 2003 |accessdate=26 April 2010 }}</ref><ref>{{cite web |title=Stadium deals inked |url=http://www.uefa.com/news/newsid=58042.html |publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations) |date=10 March 2003 |accessdate=11 June 2012 }}</ref>.Вкупно триесет и еден натпревари се одиграа на десет локации во осум градови - [[ Авеиро]], [[Брага]], [[Коимбра]], [[Гуимареш]], [[ Фаро]] / [[Лоле]], [[Леирија]], [[Лисабон]] и [[Порто]]
 
Како и на Еуро 1996 и [[УЕФА Еуро 2000 |Еуро 2000]] изданијата, на завршниот турнир бешесе натпревар нанатпреваруваа 16 екипи - домаќините плус 15 екипи кои успешно ги совладаа квалификациите за Еуро 2004, кој започнале во септември 2002 година. Фудбалската репрезентација на Летонија за прв пат обезбеди учество на еден голем турнир елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Турција| Турција]] во квалификациите, односно баражот, додека [[Фудбалска репрезентација на Грција | Грција]] се врати на Европските првенства по 24 години.
 
Турнирот беше богат со изненадувања и импресии: [[Фудбалска репрезентација на Германија| Германија]], [[Фудбалска репрезентација на Шпанија| Шпанија]] и [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] беа елиминирани во групната фаза, додека [[Фудбалска репрезентација на Франција|националниот тим на Франција]], бранителите на првенството, беа исфрлени во четврт-финалето од Грција.[[Фудбалска репрезентација на Португалија,| Португалскиот национален тим]] закрепна од поразот на отворањето на првенството против Грција, и од натпревар во натпревар беа се посилни, елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Англија | Англија]] и [[Фудбалска репрезентација на Холандија| Холандија]] на патот до финалето. За прв пат на еден голем фудбалски турнир, учесниците на последниот натпревар беа истите тимови како на првиот натпревар.<ref>{{cite web|last1=Holland|first1=Phil|last2=Williamson|first2=Martin|title=History of the Euros: European Championships 2004|url=http://espnfc.com/en/news/1053830/league/uefa-euro/season/2012/european-championships-2004.html|publisher=[[ESPN]]|accessdate=17 June 2012|date=29 April 2012}}</ref> Португалија беше поразена од Грција, со голот на [[Ангелос Харистеас]].<ref>{{cite news |title=Charisteas the hero as Greece defy the odds |first=Kevin |last=McCarra |url=https://www.theguardian.com/football/2004/jul/05/euro2004.sport1 |work=The Guardian |publisher=Guardian News and Media |date=5 July 2004 |accessdate=24 May 2012 }}</ref> Триумфот на Грција бил неочекуван, со оглед на тоа дека тие учествуваче до тогаш само на два други големи турнири, Еуро 1980 и [[Светско првенство во фудбал 1994|Светско Првенство во фудбал 1994 година]], каде што не успеа да победат на ниту еден натпревар.
13.609

уредувања