Европско првенство во фудбал 2004: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| најдобар = {{flagicon|GRE}} [[Теодоракис Загоракис]]
}}
 
'' УЕФА Европското'Европско првенство во фудбал 2004 година'' ', честопатиили сескратено нарекува' '' УЕФА Евро 2004 '' 'или, едноставно,' '' Евро 2004 '' ', беше 12-то. издание на [[УЕФА]]Европско Европскотопрвенство во фудбал|европското првенство во фудбалска конкуренцијафудбал]] организирано од страна на [[УЕФА]]. Овој завршниотЗавршниот турнир беше организиранбил за првпрвпат паторганиизиран во [[Португалија]], од 12 јуни - 4. јули 2004 година, по нивната понуда која била избрана на 12 октомври 1999 година, во конкуренција на [[Шпанија]] и [[Австрија]] / [[Унгарија]].<ref>{{cite news |title=Euro Championships lowdown |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/3248986.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=29 November 2003 |accessdate=26 April 2010 }}</ref><ref>{{cite web |title=Stadium deals inked |url=http://www.uefa.com/news/newsid=58042.html |publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations) |date=10 March 2003 |accessdate=11 June 2012 }}</ref>.Вкупно триесет и еден натпревари се одиграа на десет локации во осум градови - [[ Авеиро]], [[Брага]], [[Коимбра]], [[Гуимареш]], [[ Фаро]] / [[Лоле]], [[Леирија]], [[Лисабон]] и [[Порто]]
 
Како и на Еуро 1996 и [[УЕФА Еуро 2000 |Еуро 2000]] изданијата, на завршниот турнир беше натпревар на 16 екипи - домаќините плус 15 екипи кои успешно ги совладаа квалификациите за Еуро 2004, кој започнале во септември 2002 година. Фудбалската репрезентација на Летонија за прв пат обезбеди учество на еден голем турнир елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Турција| Турција]] во квалификациите, односно баражот, додека [[Фудбалска репрезентација на Грција | Грција]] се врати на Европските првенства по 24 години.