Разлика помеѓу преработките на „Динчо Вретенаров“

Додадени 8 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| наставка =
| роден-дата = ?
| роден-место = [[Спатово (Серско)|Спатово]], {{роден во|Долна Џумаја}}, [[Егејска Македонија]]
| починал-дата = {{починал на|15|септември|1924}}
| починал-место = {{починал[[Припечене]], во|Генерал Тодоров ([[Петричко)}}]], [[БугаријаПиринска Македонија]]
}}
'''Динчо Вретенаров''', со псевдоним ''Кескинов'', бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење и деец на [[ВМРО (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]], тој еден од физичките убици на [[Тодор Александров]].