Разлика помеѓу преработките на „Сафо“

Додадени 329 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[File:Sappho_Massimo_Inv65167.jpg|thumb|]]
'''Сафо''' била лирски поет, родена на островот [[Лезбос]]. Била креативен и познат писател, и [[Александриска школа|Александрите]] ја вклучиле во листата на деветте лирски поети. Нејзиното раѓање е некаде помеѓу 630 и 612 година п.н.е., а се смета дека починала околу 570 п.н.е., но малку се знае за нејзиниот живот. Заслужна е за или седум или девет долги книги со поезија, но најголемиот дел од нејзината поезија, која била добро позната и во голема мера и и се восхитувале низ поголемиот дел од [[антика]]та, во текот на илјадници години на запоставување станал загубен. Сепак, нејзиниот огромен углед претрпе преку сочуваните фрагменти. Поезијата на Сафо се центрира на страста и љубовта за различни луѓе и двата пола. Таа е зачувана во фрагменти, во цитати во делата на класичните автори, како и на ленти од папирус пронајдени во [[Египет]].<ref>Charles G.D. Roberts, "[http://www.uwo.ca/english/canadianpoetry/confederation/Bliss%20Carman/sappho/introduction.htm The Poetry of Sappho]", introduction to Bliss Carman, ''Sappho: One Hundred Lyrics'', Canadian Poetry, UWO. Web, Mar. 24, 2011.</ref> Нејзините дела продолжуваат да влијаат на другите писатели се до денес. Надвор од нејзината поезија, таа е позната и како симбол на љубовта меѓу жените.
 
<gallery>
[[Категорија:Композитори]]
[[Категорија:Старогрчки поети]]
[[Категорија:ЛГБТ-писатели]]
496

уредувања