Разлика помеѓу преработките на „Тенеси Вилијамс“

Додадени 335 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
}}
 
'''Тенеси Вилијамс''' ([[Колумбос]], {{роден на|26|март|1914}} - {{починал на|25|февруари|1983}}), американски драмски [[писател]]. Tој се смета за еден од трите водечки драмски писатели во американската драма од 20 век.<ref name="ReferenceA">Harold Bloom, ''Tennessee Williams'', Chelsea House Publishing.</ref>
 
Голема популарност стекнастекнал со современите лирски драми. Меѓу најпознатите негови дела се „Трамвајот''Трамвајот наречен желба“желба'' и „Мачка''Мачка на вжештениот покрив“покрив''.
 
{{Никулец за биографија}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Американски драмски писатели]]
[[Категорија:ЛГБТ-писатели]]
496

уредувања