Труман Капоти: Разлика помеѓу преработките

Додадени 338 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:TrumanCapote1959.jpg|thumb|right|Труман Капоти]]
'''Труман Капоти''' (30 септември 1924 – 25 август 1984) е американски романсиер, сценарист, драматург и актер, многу од чии раскази, романи, драми и документаристики се признаваат како литературни класики, вклучувајќи ја новелата ''[[Појадок кај Тифани]]'' и ''[[Во Ладна Крв]]'' - пресвртница во популарната култура. Во 1970 година тој го одржувал неговиот статус на славна личност појавувајќи се на телевизиски дебатни емисии.
'''Труман Капоти''' е американски писател роден на {{роден на|30|септември|1924}}, во [[Њу Орлеанс]], [[Луизијана]]. Тој е еден од најпознатите писатели на 20-иот век кој со самата е појава бил фасцинантен како ликовите од неговите дела. [http://www.biography.com/articles/Truman-Capote-9237547] Неговите најпознати дела се [[Појадок кај Тифани]] и [[Во Ладна Крв]]. [[Труман Капоти]] починал на 25 август 1984 но неговото присуство се чувствува и во 21-иот век. [http://www.capotebio.com/biography/biography.php]
{{Нормативна контрола}}
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Американски романописци]]
[[Категорија:ЛГБТ-писатели]]
[[Категорија:Американски драматурзи]]
[[Категорија:Сценаристи]]
[[Категорија:Родени во 1924 година]]
[[Категорија:Починати во 1984 година]]
496

уредувања