Разлика помеѓу преработките на „Лотар Матеус“

Одземени 1.674 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Use dmy dates|date=January 2013}}
{{Infobox football biography 3
| name = Лотар Матеус
| managerclubs7 = [[Фудбалска репрезентација на Бугарија|Бугарија]]
}}
'' '<nowiki/>'Лотар Херберт Матеус' ''' ({{IPA-de|ˈloːtaːɐ̯ maˈtɛːʊs}}; (роден на 21 март 1961) е [[Германци|германски]] [[фудбал | фудбалер]], менаџер и поранешен капитен на [[ Фудбалска репрезентација на Германија| Западна Германија]]. За победата на [[Светско првенство во фудбал 1990|Светското првенство во 1990 година]], тој беше еден од најзаслужните во германскиот национален тим и прогласен за европски фудбалер на годината во 1991 година, и исто така тој беше именуван за најдобар [[ФИФА]] играч на годината, и на крајот му останa само да ја добие наградата за германски играч на годината, што подоцна ја доби во истата година.
 
Тој играше во пет Светски првенства и тоа на [[Светско првенство во фудбал 1982|ФИФА Светското Првенство во Шпанија 1982 година]], на [[Светско првенство во фудбал 1986|ФИФА Светското првенство 1986]] во [[Мексико]], [[Светско првенство во фудбал 1990|ФИФА Светското првенство 1990]] во [[Италија]] , [[Светско првенство во фудбал 1994|ФИФА Светското првенство 1994]] во [[Соединети Американски Држави|САД]] и [[Светско првенство во фудбал 1998|ФИФА Светското првенство 1998]] во [[Франција]].Тој настапил повеќе од било кој друг играч во машкиот фудбал на светските првенства, и го држи рекордот со најмногу одиграни натпревари на мундијалите од страна на еден играч со 25 натпревари. Тој исто така го освои Еуро 1980, и играше уште и на Еуро 1984, Еуро 1988 и Еуро 2000. Во 1999 година, на возраст од 38, тој повторно бил прогласен германски фудбалер на годината, откако претходно ја освои наградата во 1990 година.
 
Матеус е најстариот германски фудбалер на сите времиња и се повлече со вкупно 150 настапи (83 за Западна Германија) во последните 20 години, и 23 постигнати гола. Матеус е член на [[ФИФА 100]] листалистата на најголеми живи фудбалери избрани од страна на [[Пеле]].<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/3533891.stm |title=Pele's list of the greatest |publisher=BBC Sport |date=4 March 2004 |accessdate=29 May 2014 }}</ref> [[Диего Марадона]] еднаш изјави за Матеус, "тој е најдобар ривал што некогаш сум го имал. Претпоставувам дека тоа е доволно за да го дефинирам него", во својата книга '' Еј соја Ел Диего "(Јас сум Диего).<ref>{{cite book | first = Diego Armando | last = Maradona | year = 2006 | title = Yo Soy El Diego | language = es | publisher = Planeta Publishing Corporation}}</ref>
 
Матеус претставуваше разновиден и комплетен играч, Матеустој беше познат по неговата перцептивна пас игра, позициона смисла, добро темпирано справување, како и моќен удар од далечина. За време на неговата кариера, тој обично настапуваше како играч од средниот ред, иако доцна во неговата кариера играше како одбранбен играч, или популарно наречено ''Либеро''.
 
==Наводи==
* {{Official website|http://www.lotharmatthaeus.de/}} {{de icon}}
* [http://scoreshelf.com/flbb/en/Germany/DEU_LotharMatthaus Complete World Cup match record]
 
{{s-start}}
{{s-sports}}
{{succession box|before=[[Klaus Allofs]]|title=[[Germany national football team|West Germany/Germany]] captain|years=1988–1994|after=[[Jürgen Klinsmann]]}}
{{succession box|before=[[Raimond Aumann]]|title=[[FC Bayern Munich|Bayern Munich]] captain|years=1994–1996|after=[[Thomas Helmer]]}}
{{s-end}}
 
{{Navboxes
|title=Awards
|titlestyle=background: gold
|list1=
{{Ballon d'Or recipients}}
{{FIFA World Player of the Year winners}}
{{FIFA World Cup Silver Ball}}
{{World Soccer Footballer of the Year}}
{{FIFA 100}}
{{FIFA World Cup Winning Captain}}
{{German Footballer of the Year}}
{{1990 FIFA World Cup Team of the Tournament}}
{{UEFA Euro 1988 Team of the Tournament}}
}}
{{Navboxes
|title= Lothar Matthäus international tournaments
|list1=
{{Navboxes colour
|title=West Germany squads
|bg = white
|fg = black
|bordercolor=black
|list1=
{{West Germany squad UEFA Euro 1980}}
{{West Germany squad 1982 FIFA World Cup}}
{{West Germany squad UEFA Euro 1984}}
{{West Germany squad 1986 FIFA World Cup}}
{{West Germany squad UEFA Euro 1988}}
{{West Germany squad 1990 FIFA World Cup}}
}}
{{Navboxes colour
|title=Germany squads
|bg = white
|fg = black
|bordercolor=black
|list1=
{{Germany squad 1994 FIFA World Cup}}
{{Germany squad 1998 FIFA World Cup}}
{{Germany squad 1999 FIFA Confederations Cup}}
{{Germany squad UEFA Euro 2000}}
}}
}}
{{Navboxes
|title= Lothar Matthäus managerial positions
|list1=
{{SK Rapid Wien managers}}
{{FK Partizan managers}}
{{Hungary national football team managers}}
{{Clube Atlético Paranaense managers}}
{{Bulgaria national football team managers}}
}}
 
{{Authority control}}
13.467

уредувања