Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додаден 51 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиени последните 2 промени (од 212.110.68.43) и ја поврати преработката 3563227 на ГП)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
{{викификација}}
 
[[Податотека:Amerigo vespucci 1976 nyc aufgetakelt.jpg|thumb|333px|[[Италија|Италијанскиот]] брод ''Америго Веспучи'' во пристаништето [[Њујорк]], 1976]]
'''Бродовите''', без разлика дали танкери или едноставни вдлабнати кануа, одсекогаш имале голема улога во превозот на луѓе и стока. Повеќе од илјада години трговијата се одвива со помош на бродовите.