Разлика помеѓу преработките на „Гегиско наречје“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''ГигискоГегиско наречје''' — едно од двете наречја или облици на [[албански јазик|албанскиот]] јазик. Другото е [[тоскиско наречје|тоскисккото]], врз кое се темели стандардниот албански. Гегиското наречје се зборува во северна [[Албанија]], северозападна [[Македонија]], источна [[Црна Гора]], јужна [[Србија]] и во албанската дијаспора. Понекогаш се користи и во медиумите во [[Косово]]. Традиционално се смета дека се зборува северно од реката [[Шкумба]].
 
==Говори==