Волт Витман: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.010 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Волт Витман''' ([[англиски]]: ''Walt Whitman'') ([[31 мај]] [[1819]], Вест Хилс, [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]], [[САД]] - [[26 март]] [[1892]], [[Камден]], [[Њу Џерси (сојузна држава)|Њу Џерси]], САД) — американски [[поет]], есеист, новинар и хуманист. Tој беше дел од транзицијата меѓу [[Трансцендентализам|трансцендентализмот]] и [[реализам|реализмот]], вклучувајќи елементи од двете правци во неговите дела. Витман е меѓу највлијателните поети во Американскиот канон и често се нарекува татко на слободниот стих. Тој вил многу контроверзен во своето време, особено неговата збирка ''Листови трева'', која била сметана за непристојна поради неговата отворена хомосексуалност.
[[Податотека:Walt Whitman 1854.jpg|мини|десно|Волт Витман, 1854 год.]]
==Биографија==
{{наводи}}
[[Категорија: Американски поети]]
[[Категорија:ЛГБТ-писатели]]
[[Категорија:Американски есеисти]]
[[Категорија:Американски романописци]]
496

уредувања