Разлика помеѓу преработките на „Хаџидимово (општина)“

Одземени 224 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Општина Хаџидимово''' (на [[бугарски јазик|бугарски]]:''Община Хаджидимово'') се наоѓа во југозападнa [[Бугарија]], [[Благоевградска област]] (историско-географскиот регион [[Пиринска Македонија]]). Центар на општината е градот [[Хаџидимово]]. Општината има 15 населени места со вкупно население од 10.091 жители (01.02.11 г.).
 
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија Општини во Пиринска Македонија|
| име=Хаџидимово
| членови=
}}
'''Општина Хаџидимово''' (на [[бугарски јазик{{lang-bg|бугарски]]:''Община Хаджидимово''}}) се наоѓаопштина во југозападнa [[БугаријаПиринска Македонија]], во денешната [[Благоевградска област]], (историско-географскиот регионјугозападна [[Пиринска МакедонијаБугарија]]). Центар на општината е градот [[Хаџидимово]]. Општината има 15 населени места со вкупно население од 10.091 жители (01.02.11 г.).
 
== Географија ==