Разлика помеѓу преработките на „Елизабет Барет Браунинг“

нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
}}
'''Елизабет Барет Браунинг''' ([[анг.]] ''Elizabeth Barrett Browning''; [[6 март]] [[1806]] – [[29 јуни]] [[1861]]) — една од најистакнатите поети од [[викторијански период|викторијанскиот период]]. Нејзината поезија била многу популарна и во [[Англија]], и во [[САД]] за време на нејзиниот живот. Збирка од нејзините последни поеми била издадена од нејзиниот сопруг, [[Роберт Браунинг]], набргу по нејзината смрт.
 
Таа имала големо влијание врз истакнати писатели од нејзиното време, вклучувајќи ги [[Едгар Алан По]] и [[Емили Дикинсон]].
 
== Рани години ==
496

уредувања