Разлика помеѓу преработките на „Исхрана“

Додадени 63 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{pp-move|small=yes}}
{{bots|deny=Citation bot}}
[[Image:Nutrition label.gif|right|300px|thumb|"Нутриционстички факти " прикажани на етикетите на пакуваната храна етикети во [[Соединети Американски Држави|САД]] укажува на количини на [[ хранливи материи]] и се препорачува од страна на [[Прехрамбената и Лекарската администрација]] на СадСАД за да го ограничи или да се консумираат во согласност со [[дневните вредности]]]]
 
'''Исхраната''' (уште наречена прехрана или храна) претставува обезбедување на клетките и организмите со потребни материи (во форма на храна) за живот. Со здрава исхрана можат да се спречат или олеснат многу чести здравствени проблеми.
13.302

уредувања