Разлика помеѓу преработките на „Исхрана“

Додадени 1.244 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена преработката 3361923 на KasparBot)
с
{{about|nutrition in general|nutrition in humans|Human nutrition|nutrition in animals|Animal nutrition|nutrition in plants|Plant nutrition|the medical journal|Nutrition (journal)}}
{{Внимание}}
{{pp-move|small=yes}}
{{Спојување|Храна}}
{{bots|deny=Citation bot}}
{{Викифицирање}}
[[Image:Nutrition label.gif|right|300px|thumb|"Нутриционстички факти " прикажани на пакуваната храна етикети во САД укажува на количини на [[ хранливи материи]] и се препорачува од страна на [[Прехрамбената и Лекарската администрација]] на Сад за да го ограничи или да се консумираат во согласност со [[дневните вредности]]]]
 
'''Исхраната''' (уште наречена прехрана или храна) претставува обезбедување на клетките и организмите со потребни материи (во форма на храна) за живот. Со здрава исхрана можат да се спречат или олеснат многу чести здравствени проблеми.
 
 
Јаглеродот и кислородот се апсорбираат од воздухот, додека другите хранливи материи се апсорбираат од почвата. Зелените растенија ги добиваат своите резерви од јаглеродните хидрати од јаглеродниот диоксид во воздухот преку процесот на фотосинтезата
==External links==
== Надворешни врски ==
*[http://www.emro.who.int/entity/nutrition/ WHO site on Nutrition]
*[http://www.who.int/nutrition/topics/dietnutrition_and_chronicdiseases/en/ Diet, Nutrition and the prevention of chronic diseases] by a Joint [[WHO]]/[[FAO]] Expert consultation (2003)
*[http://www.unscn.org/ UN Standing Committee on Nutrition] – In English, French and Portuguese
*[http://ec.europa.eu/health-eu/my_lifestyle/nutrition/index_en.htm Health-EU Portal] Nutrition
* [http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/ USDA National Nutrient Database for Standard Reference] Search By Food
 
{{Нормативна контрола}}
13.318

уредувања