Разлика помеѓу преработките на „Илинден Спасе“

Додадени 48 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3407782 (translate me))
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Писателот '''Илинден Спасе''' е син на познатиот- албански писател од македонско потекло, и син на писателот [[Стерјо Спасе]].
 
Илинден Спасе е роден во април, 1942 година во селото [[Глобочани]], [[Долна Преспа|Долна Преспа, околија на Корча]], Република [[Албанија]]. Основното образование го завршил во родното место, а дипломирал на [[филологија]] на Универзитетот во [[Тирана]]. Работел како учител, редактор, издавач на педагошкото списание на албански јазик (1970-2001), главен редактор на Издавачкиот Советсовет на Институтот за Педагошкипедагошки Студиистудии во Тирана, научен работник во Училишниот Департмен (сектор за историја на образование) во Институт за Педагошкипедагошки Студиистудии.
 
Илинден Спaсе пишува на [[Албански јазик|албански]] и [[македонски јазик]]. Автор е на две збирки раскази. [[Друштвото на писатели на Македонија]] го има прогласено за свој почесен член.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Спасе, Илинден }}