Флоренс Најтингел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 922 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Флоренс Најтингел''' ({{lang-en|Florence Nightingale}}; {{роден на|12|мај|1820}} - {{починал на|13|август|1910}}) — позната [[англичани|англиска]] [[медицинска сестра]], социјален реформатор, писател и [[статистичар]]. Најтингеил, која била христијански универзалист, верувала дека Господ ја повикал да биде болничарка. Во својата работа како предводник на денешната професија медицинска сестра се истакнала за време на [[Кримска војна|Кримската војна]], каде што се грижела за ранетите војници. Била нарекувана „Госпоѓата со ламбата“, поради нејзината навика ноќе да прави обиколки.
Најтингел била навистина позната болничарка.Таа ја стекнала својата слава во Кримската војна. Кога се вратила,таа започнала да образува повеќе болничарки и волонтери.Исто така напишала и многу важни книги за таа професија.
 
Во својата работа како предводник на денешната професија медицинска сестра се истакнала за време на [[Кримска војна|Кримската војна]], каде што се грижела за ранетите војници. Поради неа оваа професија доби висок углед и Најтингел стана икона во викторијанското општество. Била нарекувана „Госпоѓата со ламбата“, поради нејзината навика ноќе да ги проверува ранетите војници.
Најтингел ја поставила основата на денешната професија медицинска сестра со основањето на нејзиното училиште за медицински сестри во болницата Сент Томас во [[Лондон]], првото световно училиште за медицински сестри во светот. '''Заклетвата на Најтингел''', наречена така во нејзина чест, ја положувале новите [[медицински сестри]]. [[Меѓународниот ден на медицинските сестри]] се слави во светот секоја година на нејзиниот роденден.
 
Најтингел ја поставила основата на денешната професија медицинска сестра со основањето на нејзиното училиште за медицински сестри во болницата Сент Томас во [[Лондон]], првото световно училиште за медицински сестри во светот. '''Заклетвата на Најтингел''', наречена така во нејзина чест, ја положувале новите [[медицински сестри]]. [[Меѓународниот ден на медицинските сестри]] се слави во светот секоја година на нејзиниот роденден. Нејзините социјални реформи вклучуваат подобрување на здравството за сите делови од британското општество, помагање на земјите од вториот и третиот свет, како и проширување на прифатливите форми на учество на жените во работната сила.
 
Најтингел била познат и версатилен писател. Во текот на нејзиниот живот, многу од нејзините објавени дела се занимавале со ширење на медицинското знаење. Некои од нејзините дела се напишани на едноставен англиски јазик со цел сите да можат да ги разберат. Таа исто така помогна во промовирањето на графичкото претставување на статистички податоци. Голем дел од нејзиното пишување, вклучувајќи ги и делата за религијата и мистицизмот, е објавено постхумно.
 
== Биографија ==
496

уредувања