Вирџинија Вулф: Разлика помеѓу преработките

Додадени 749 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
| deathplace = блиску [[Луис]], [[Источен Сасекс]], [[Англија]]
| spouse = [[Ленард Вулф]] (1880-1941)
| notableworks = ''[[Кон светилникот]]'', ''[[Г-ѓа Даловеј]]'', ''[[Сопствена соба]]'',''[[Орландо (книга)|Орландо]]''
| occupation = романописец, есеист, критичар
| influences = [[Вилијам Шекспир]], [[Џорџ Елиот]], [[Лав Николаевич Толстој]], [[Џејмс Џојс]], [[Антон Чехов]], [[Емили Бронте]], [[Даниел Дефо]]
| influenced = [[Габриел Гарсија Маркес]], [[Мајкл Канингем]], [[Силвија Плат]], [[Една О Брајан]], [[Ијан Мекјуан]], [[Тони Морисон]]
}}
'''Вирџинија Вулф''' ({{роден на|25|јануари|1882}} - {{починал на|28|март|1941}}) била [[Англија|англиска]] [[Писател|писателка]], критичарка, [[есеист]]ка, и интелектуалка од првата половина на [[XX век]]. ТааЗа извршилавреме големона влијаниепериодот врзмеѓу современатадвете книжевностсветски ивојни, сеВулф сметабеше зазначајна еденфигура во основачителондонското налитературно модерниотдруштво психолошкии централна личност во влијателната [[романБлумсбери група]] на интелектуалци.
 
Таа се смета за еден од најистакнатите модернисти од дваесеттиот век и пионер во користењето на текот на свеста како наративно средство. Таа извршила големо влијание врз современата книжевност и се смета за еден oд основачите на модерниот психолошки [[роман]].
 
==Биографија==
496

уредувања