Источни Русини: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q140420 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Русините''' се [[Источни Словени|источнословенски народ]], кој зборува [[русински јазик]] и претежно живее во западна [[Украина]], во областа [[Закарпатска област|Закарпатија]], а ги има вкупно околу 610.000, од тоа во Украина околу 560.000. Нивниот јазик спаѓа во групата на источнословенски јазици. Русините некои ги сметаат за посебен народ, а други ги сметаат за дел од [[Украинци|украинскиот народ]].
 
Покрај ова име, Русините во историските документи се спомнуваат и по имињата '''Рутени''' и '''Малоруси'''. Исто така постојат и [[Западни Русини|Русини]] во [[Војводина]], чиј јазик спаѓа во групата на западнословенските јазици и е сличен со словачкиот.
3.872

уредувања