Разлика помеѓу преработките на „Алберт Ајнштајн“

Додадени 527 бајти ,  пред 3 години
→‎Занимливости: дополнување
(rv)
(→‎Занимливости: дополнување)
==Занимливости==
По [[смрт]]та на Ајншатјн, за време на аутопсијата му биле извадени [[мозок]]от и очите, при што во [[1955]] година [[очи]]те му биле предадени на неговиот личен [[Офталмологија|офталмолог]] Хенри Абрамс, кој ги чувал до [[2009]] година. Потоа, тие се чувале во сеф во [[Њујорк]].<ref>„Окото на Ајнштајн и средниот прст на Галилеј се чуваат како музејски експонати“, ''Дневник'', година XIX, број 5874, петок, 25 септември 2015, стр. 22-23.</ref>
 
==Ајнштајн како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Ајнштајновиот ден“ (''Einstein's Day'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Мишн оф Бурма (рок-група)|Мишн оф Бурма]]“ (''Mission of Burma'') од 1982 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=B5koIpGjPzU YouTube, Mission Of Burma - VS. - Full Album (пристапено на 13.5.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
{{reflist|2}}