Име на Југославија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
* [[Српскохрватски јазик|српскохрватски]] и [[Македонски јазик|македонски]] јазик:
** [[кирилица]]: ''Социјалистичка Федеративна Република Југославија''.
* [[словенечки јазик]]: ''Socialistična federativna republika Jugoslavija''.
** ''Socialistična federativna republika Jugoslavija''.
 
Поради големината на името често биле користени кратенки кои се однесувале на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, иако државата најпозната била само како „Југославија“. Најчестата и најупотребувана кратенка е „СФРЈ“, иако „СФР Југославија“ истотака било употребувано во официјална улога, посебно од страна на медиумите.
3.892

уредувања