Разлика помеѓу преработките на „Југославија“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Flag of SFR Yugoslavia.svg|thumb|200px|Знамето на Југославија од 1945 до 1992]]
[[Податотека:AleksandarI-Karadjordjevic.jpg|thumb|200px|Александар I Караѓорѓевиќ - Обединувач на југословенскитејужнословенските народи. Крал на СХС 1921-1929, Крал на Југославија 1929-1934.]]
'''Југославија''' е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20. век на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]], а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и [[Македонија]]), со исклучок на [[Бугарија]].
 
3.552

уредувања