Име на Југославија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 23 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Името '''„Југославија“''' е мешовит збор составен од зборовите „''југ''“ и „''славија''“ што би значело земја на [[Словени]]те. Според тоа преводот на „Југославија“ би бил „Јужна Славија“ или „земјата на [[Јужни Словени|Јужните Словени]]“. Зборот ги обединува шесте поврзани јужнословенски нации на Југославија, [[Бошњаци]]/[[Муслимани (националност)]], [[СрбиМакедонци]], [[ЦрногорциСловенци]], [[МуслиманиСрби]] (националност)}, [[Хрвати]] и [[СловенциЦрногорци]]. Сепак целосното официјално име на државата, варирало доста драстично од периодот 1943-1992.<ref name="Yugoslavia: a concise history">Benson, Leslie; ''Yugoslavia: a concise history''; Palgrave Macmillan, 2001 ISBN 0-333-79241-6</ref>
 
== Еволуција на името==
3.905

уредувања