Разлика помеѓу преработките на „Југославија“

Одземени 38 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Flag of SFR Yugoslavia.svg|thumb|200px|Знамето на Југославија од 1945 до 1992]]
[[Податотека:AleksandarI-Karadjordjevic.jpg|thumb|200px|Александар I Караѓорѓевиќ - Обединувач на Југословенските народи. Крал на СХС 1921-1929, Крал на Југославија 1929-1934.]]
'''Југославија''' е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20. век на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]], а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и [[Република Македонија]]), со исклучок на [[Бугарија]].
 
* Првата Југославија е кралство формирано во 1918 како [[Кралство на Србите, Хрватите и Словенците]], кое е преименувано во [[Кралство Југославија]] во 1929 и постои под тоа име се до 1941 кога земјата беше окупирана од страна на [[Силите на Оската]].
* Втората Југославија е социјалистичка земја формирана веднаш по [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]], а од 1943 е позната како Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ), од 1945 како Федеративна Народна Република Југославија (ФНРЈ), а потоа од 1963 како [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]] (СФРЈ). Во оваа форма таа Југославија останува се до 1991 кога четири од шесте републики што ја формираат целосно се отцепуваат - [[Словенија]], [[Хрватска]], [[Република Македонија]] и [[Босна и Херцеговина]].
* Третата Југославија го носи името [[Сојузна Република Југославија]] (СРЈ) и постои од 1992 до 2003 на територијата на [[Србија]] (вклучувајќи ги и автономните провинции [[Војводина]] и [[Косово]]) и [[Црна Гора]]. Во 2003, името Југославија официјално е укинато и земјата станува лабава унија наречена [[Србија и Црна Гора]].
 
3.553

уредувања