Разлика помеѓу преработките на „Пер Мертезакер“

Додадени 95 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Пер Мертезакер''' ({{lang-de|Per Mertesacker}}) (роден на {{роден на|29 |септември|1984}} во [[Хановер]], [[Западна Германија]]) е Германски фудбалер кој игра за [[ФК Арсенал|Арсенал]] и за фудбалската репрезентација на [[фудбалска репрезентација на Германија|Германија]].
 
== Клубска кариера ==
 
Мертезакер своето прво дегидеби го имал за младиот состав на Хановер, за подоцна да го има своето прво деби за првиот состав на Хановер. МертецакерМертезакер имаше несреќен старт бидејќи уште на самиот почеток го скрши својот и нос и си постигна авто-гол. Но кога се се стабилизира, тој можеше да се смета како еден од најдобрите млади одбрамбени играчи во [[Прва Бундеслига (фудбал)|БудеслигаБудеслигата]]. Неговата игра беше необично „чиста“, затоа што доби само 2 жолти картони на 74 натпревари, со тоа што регуларно ги неутрализираше противниците. Високиот МертецакерМертезакер наскоро беше наречен ''Одбрабен СтубСтолб'' (die Abwehrlatte) од Германските таблоиди. Во август 2006 тој направи трансфер кој беше вреден 5 милиони евра во [[ФК Вердер Бремен|Вердер]], после добрата игра на [[2006 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство во Германија]], во кое Германија беше 3<sup>та</sup>.
 
МертецакерМертезакер го доби својот прв црвен картон во професионалната кариера на натпреварот против [[ФК Штутгарт|Штутгарт]], во кој Вердер изгуби со 3-6.
 
На 21 јуни 2009, МертецакерМертезакер го продолжи својот договор со Вердер до 30 јуни 2012.
 
== Интернационална кариера ==
Во септември 2004, [[Јирген Клинсман]] го повика Мертезакер за натпреварот против [[Иран]] на 9 октомври 2004. На само 19 години Мертецакер стана еден од најмладите играчи кои што дебитирале за Германија. Со неговата мирна, но ефктивна игра, тој им парираше на [[Роберт Хут]] и [[Кристоф Мецелдер]].
 
На [[2006 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство во 2006]] тој беше нападнат од [[Леонардо Куфре]] откако Германија победи со 4-2 на пенали. Тој доби мала повреда во колкот и удар од таа препирка. Откако Германија изгуби во полу-финалето од Италија МертецакерМертезакер изјави дека една од неговите нозе е повредена, но и дека не е од претходниот напад, туку се здобил со незеповреда на претходните натпревари и со тоа го пропуштипропуштил натпреварот за 3<sup>тото</sup> место
 
== Статистика во кариерата ==
12.512

уредувања