Разлика помеѓу преработките на „Јазик (орган)“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
рв
(рв)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Јазикот''' ([[Латински јазик|латински]]: ''lingualingva'') е подвижен [[мускул]]ен [[орган]], на кој разликуваме врв, тело и корен, преку кој е прицврстен за дното на [[Усна празнина|усната празнина]]. Обложен е со [[слузокожа]], која на горната страна содржи [[Вкусна папила|вкусни папили]].
 
[[Вкус]]от, допирот и болката кај јазикот се осетуваат со помош на папилите (соодветни [[рецептор]]и):