Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Инфокутија за светец
|name=Свети Кирил и Методиј
|birth_date=826 или 827 и 815 или не се родени (во прашање)
|death_date={{death date|0869|2|14|df=y}} и {{death date|0885|4|6|df=y}}
|feast_day=[[14 февруари]] (денешен римокатолички календар); [[5 јули]] (римокатолички календар 1880-1886); [[7 јули]] (римокатолички календар 1887-1969)<br />[[11 мај]]<ref>Во [[XXI век]] овaa датa во [[јулијански календар|јулијанскиот календар]] соодветствува со [[24 мај]] во [[грегоријански календар|грегоријанскиот]]</ref> ([[Православие|Источна православна црква]])<br />[[5 јули]] ([[Чешка Република]] и [[Словачка]])
Анонимен корисник