Разлика помеѓу преработките на „Источни Словени“

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Источни Словени''' се група на [[Словени|словенски]] народи кои ги населуваат подручјатаподрaчјата на [[Источна Европа]]. Државите во кои Источните Словени сочинуваат мнозинство на население се [[Белорусија]], [[Русија]] и [[Украина]]. Источните Словени истотака се мнозинство на население во непризнената држава [[Приднестровие]], која е официјално дел на [[Молдавија]], но таа е фактички независна држава.
== Источнословенски народи и етнички групи ==
3.670

уредувања