Разлика помеѓу преработките на „Филипо Инѕаги“

Додадени 25 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
| ntupdate =
}}
'''Филипо "Пипо" Инзаги'''Инзаги, <small>[[Order of Merit of the Italian Republic|Ufficiale OMRI]]</small> ({{IPA-it|fiˈlippo inˈtsaːɡi}};<ref>See ''[http://www.dizionario.rai.it/poplemma.aspx?lid=49644&r=249312 inzago]'' во ''Dizionario italiano multimediale e multilingue d'ortografia e di pronunzia''.Неговото презеиме често си толкува како{{IPA-it|inˈdzaːɡi|}}.</ref> роден 9 август 1973 година) е поранешен [[Италијанци|италијански]] професионален фудбалер и тренер. Тој е моментално тренер на [[ФК Венеција|Венеција]].
 
Инзаги настапуваше на позицијата напаѓач за неколку италијански клубови, а најмногу време во својата кариера помина во [[ФК Јувентус|Јувентус]] и [[ФК Милан|Милан]], со кој освои две титули во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шапионите]] во (2003 и 2007), и три скудета во [[Серија А]], едно со Јувентус во 1998 година и две со Милан во 2004 и 2011 година.Тој е еден од најплодните напаѓачи на сите времиња, и на петтото место во Италија, со 313 постигнати голови во официјалните натпревари. Тој во моментов е четврти голгетер на УЕФА евиденција на клупско натпреварување и статистика со постигнати 70 гола, веднаш зад [[Раул Гонзалез|Раул Гонзалес]], [[Лионел Меси]] и [[Кристијано Роналдо]]. Тој е, исто така, врвен меѓународен стрелец на Милан во историјата на клубот со 43 голови. Исто така го држи рекордот со најмногу хет-трика во [[Серија А]] 10.
11.574

уредувања