Разлика помеѓу преработките на „Филипо Инѕаги“

Додадени 2.485 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| ntupdate =
}}
'''Филипо Инѕаги "Пипо" '''Инзаги, <small>[[Order of Merit of the Italian Republic|Ufficiale OMRI]]</small> (роден{{IPA-it|fiˈlippo наinˈtsaːɡi}};<ref>See ''[http://www.dizionario.rai.it/poplemma.aspx?lid=49644&r=249312 inzago]'' во ''Dizionario italiano multimediale e multilingue d'ortografia e di pronunzia''.Неговото презеиме често си толкува како{{IPA-it|inˈdzaːɡi|}}.</ref> роден на|9| август| 1973}} година) е поранешен [[Италија|италијански]] [[професионален фудбалер]] који игралтренер. наТој позицијатае [[Напад (фудбал)|напаѓач]] и моменталенмоментално тренер на [[ФК Венеција|Венеција]].
 
Инзаги настапуваше на позицијата напаѓач за неколку италијански клубови, а најмногу време во својата кариера помина во [[ФК Јувентус|Јувентус]] и [[ФК Милан|Милан]], со кој освои две титули во Лигата на мапионите во (2003 и 2007), и три скудета воСерија А, едно со Јувентус во 1998 и две со Милан во 2004 и 2011 година.Тој е еден од најплодните напаѓачи на сите времиња, и на петтото место во Италија, со 313 постигнати голови во официјалните натпревари. Тој во моментов е четврти голгетер во УЕФА евиденција на клупско натпреварување и статистика со постигнати 70 гола, веднаш зад [[Раул Гонзалес]], [[Лионел Меси]] и [[Кристијано Роналдо]]. Тој е, исто така, врвен меѓународен стрелец на Милан во историјата на клубот со 43 голови. Исто така го држи рекордот со најмногу хет-трика во [[Серија А]] 10.
 
На репрезентативно ниво, Инзаги забележа 57 настапи за [[Фудбалска репрезентација на Италија |националниот тим на Италија]] во периодот меѓу 1997 и 2007 година, постигнувајќи 25 гола. Тој ја претставуваше својата земја на три Светски првенства, и во 2006 година на ФИФА Светско Првенство во Германија тој го освои златниот медал. Исто така тој учествуваше и на УЕФА Еуро 2000, каде што го освои второто места на турнирот.
== Наводи ==
{{наводи}}
12.624

уредувања