Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Додадени 410 бајти ,  пред 3 години
→‎Белешки: дополнување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(→‎Белешки: дополнување)
 
Во [[2015]] година, Дилан го објавил албумот „Сенки во ноќта“ (''Shadows in the Night'') на којшто биел застапени обработки на песните на [[Френк Синатра]], а веќе следната година влегол во славното [[Холивуд|холивудско]] студио „Капитол“ за да работи на новиот албум.<ref>„Боб Дилан работи на нов албум“, ''Дневник'', година XX, број 5992, четврток, 18 февруари 2016, стр. 21.</ref>
 
==Дилан како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Песна за Боб Дилан“ (''Song for Bob Dylan'') - песна на британскиот пејач [[Дејвид Боуви]] од 1971 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=PPxnCNRm_nY YouTube, David Bowie - Song For Bob Dylan (пристапено на 4.5.2017)]</ref>
 
== Белешки ==