Разлика помеѓу преработките на „Упад во Собранието на Македонија (2017)“

нема извори и кажува само едно гледиште не запазува нетралноста на статијата
(нема извори и кажува само едно гледиште не запазува нетралноста на статијата)
}}
 
'''Упад во Собранието на Македонија''' (познат и како „'''Крвавиот четврток'''“) — насилен инцидент кој се случил на 27 април 2017 година кога околу 300 лица од здружението „[[За заедничка Македонија]]“ упаднале во [[Собранието на Република Македонија]] со цел да го спречат изборот на [[Талат Џафери]] за [[претседател на Собранието на Македонија]]. И покрај упадот и насилството, Џафери бил избран за претседател на Собранието, а неговиот избор бил признат од [[САД]], [[Европската Унија]], како и од меѓународната заедница освен [[Русија]]. Два дена по настанот, полицијата привела неколкумина учесници во нападот на Собранието. Помеѓу напаѓачите имало вработени во полицијата и армијата, како и поранешни затвореници осудени за тешки кривични дела.
 
Упадот се случил во 19 часот кога маскирани лица го совладале собраниското обезбедување и упаднале во салата за новинари каде конференција за печат држел новоизбраниот претседател Џафери. Насилниците физички ги нападнале пратениците и новинарите, а со тешки телесни повреди се здобиле [[Зоран Заев]] и [[Зијадин Села]], предводници на [[СДСМ]] и [[Алијанса за Албанците]], две партии од парламентарното мнозинство. Полицијата реагирала три часа по упадот, а министерот на [[МВР]] [[Агим Нухиу]] и очевидци на настанот се сомневале дека директорот на [[БЈБ]] [[Митко Чавков]] намерно ја попречувал полициската интервенција. Пратеникот и лидер на [[ВМРО-ДПМНЕ]] [[Никола Груевски]], кој повикал на улични протести, бил во [[Виена]] за време на упадот.
 
==Позадина==
Исходот од [[Македонски парламентарни избори (2016)|парламентарните избори 2016]] дал приближно еднаков број на пратеници помеѓу двете најголеми политички партии во Македонија, [[СДСМ]] и [[ВМРО-ДПМНЕ]]. На 9 јануари 2017 година претседателот Ѓорѓе Иванов му дал мандат за состав на Влада на [[Никола Груевски]], лидер на ВМРО-ДПМНЕ.<ref>{{нмс|title=Иванов му го даде мандатот на Груевски, тече рокот од 20 дена за формирање влада|url=http://meta.mk/ivanov-mu-go-dade-mandatot-na-gruevski-teche-rokot-od-20-dena-za-formirane-vlada/|work=Мета|date=9 јануари 2017|accessdate=28 април 2017}}</ref> Груевски не успеал во законски предвидениот рок од 20 дена да ја обнови коалицијата со [[ДУИ]] и да формира Влада, по што мандатот истекол.<ref>{{нмс|title=Груевски не успеа да формира влада|url=http://tera.mk/gruevski-ne-uspea-da-formira-vlada/|work=Тера|date=30 јануари 2017|accessdate=28 април 2017}}</ref> По ова, лидерот на СДСМ [[Зоран Заев]] влегол во преговори со ДУИ за формирање ново парламентарно мнозинство.<ref>{{нмс|title=Заев спрема документи за преговори со Ахмети|url=http://fokus.mk/zaev-sprema-dokumenti-za-pregovori-so-ahmeti/|work=Фокус|date=10 февруари 2017|accessdate=28 април 2017}}</ref> Мнозинство било договорено помеѓу партиите на СДСМ, ДУИ, [[Движење Беса|Беса]], и [[Алијанса за Албанците]], по што Заев со 67 пратенички потписи побарал мандат од Иванов за состав на нова Влада на 1 март. Иванов го одбил барањето на Заев со изговор дека прво требало да се избере [[претседател на Собранието на Македонија|претседател на Собранието]] кој би го известил дека постои парламентарно мнозинство. Втората причина била декларацијата на албанските партии со која се бара поширока употреба на албанскиот јазик во Македонија.<ref>{{нмс|title=Иванов не му го дава мандатот на Заев|url=http://www.dw.com/mk/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BD%D0%B5-%D0%BC%D1%83-%D0%B3%D0%BE-%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2/a-37770673|work=Дојче Веле|date=1 март 2017|accessdate=28 април 2017}}</ref>