Разлика помеѓу преработките на „Декларација на албанските политички партии во Македонија“

нема опис на уредувањето
Лидерите на албанските партии во Македонија кај Еди Рама биле двапати на разговори, а потоа и кај косовскиот претседател [[Хашим Тачи]]. Од тие разговори произлегла платформа на албанските партии.<ref>[http://www.mkd.mk/makedonija/politika/edi-rama-albancite-vo-makedonija-ne-pregovaraat-za-vladini-fotelji Еди Рама: Албанците во Македонија не преговараат за владини фотелји]</ref>.
 
Платформата е контраверзна, има ставови дека е дело албанскиот премиер [[Еди Рама]] <ref>[http://meta.mk/vmro-dpmne-tiranskata-platforma-e-delo-na-edi-rama-i-e-podmetnata-kako-kukavichko-jajtse/ Тиранската платформа е дело на Еди Рама]</ref>, оттука се толкува како вмешување на албнската влада во внатрешните работи на [[Република Македонија]], од друга страна се истакнува дека таа е е мит креиран од македонските политичари. <ref>[http://meta.mk/rama-tiranskata-platforma-e-mit-kreiran-od-politicharite/ Рама: „Тиранската платформа“ е мит креиран од политичарите]</ref>. Меѓу самите алабснки партии во Македонија за тоа кој е творецот на платформата постојат разногласија. Според ДУИ, таа е создадена во [[Скопје]], а според БЕСА - е договоренаљдоговорена во [[Тирана]].<ref>[http://tvnova.mk/vesti/makedonija/dui-albanskata-platforma-e-skopska-besa-platformata-e-dogovorena-vo-tirana/ ДУИ: Албанската платформа е Скопска, БЕСА: Платформата е договорена во Тирана]</ref>.
 
Платформата била причина за протестите кои започнале на [[27 февруари (настани)|27 февруари]] под името [[За заедничка Македонија]] и [[Упад во Собранието на Македонија (2017)|Упадот во Собранието на Македонија]].
* [[25 февруари (настани)|25 февруари]] – Обвинување од страна на [[ВМРО ДПМНЕ]]: ''Реализацијата на платформата од Тирана и обидите преку наметнувањето на албанскиот јазик како официјален, претставува редефинирање на Република Македонија и оди спротивно на мултиетничкиот карактер на државата, ставајќи ги припадниците на другите етнички заедници во подредена позиција''
== Текст ==
Во платформа меѓудругото се предвидува официјализирање на албанскиот јазик, целосно спроведување на Охридскиот рамковен договор и формирање на државна комисија која би обезбедила рамноправна распределба на државниот буџет. Во неа се сугерира и обнова на судските процеси Сопот, Бродец, Монструм и Диво Насеље, за кои Албанците во Македонија имаат сомнеж дека се праведно спроведени. Во делот на евроатланските интеграции, во платформата се нагласува потребата од вклучување на албанските партии во преговорите за решавање на спорот за името со Грција, нешто што одамна се спомнува, со цел на ова прашање што поскоро да му се стави крај, а да се отвори патот за сигурно членство на Македонија во [[НАТО]] и [[ЕУ]]. Усвојување заедничка и обврзувачка Резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија се обврзува активно да се вклучи во процесот за решавање на спорот со името. Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција.<ref>[http://tv21.tv/mk/?p=115096 ОБЈАВЕНА ЗАЕДНИЧКАТА ПЛАТФОРМА НА АЛБАНЦИТЕ – ЕДНАКВОСТ ПО СИТЕ ОСНОВИ, ВКЛУЧЕНОСТ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ГРЦИЈА]</ref><ref>[http://puls24.mk/mk/vesti/tiranska-platforma-integralen-tekst Интегрален текст]</ref>.
 
==Наводи==