Разлика помеѓу преработките на „Декларација на албанските политички партии во Македонија“

нема опис на уредувањето
'''Тиранската платформа''' е политичка програма на албанските партии во [[Република Македонија]], потишанаобјавена на [[7 јануари (настани)|7 јануари]] [[2017]] година од страна на [[ДУИ]], [[БЕСА]] и [[Алијанса на Албанците]].<ref>[http://sdk.mk/index.php/neraskazhani-prikazni/kako-platformata-evoluirashe-vo-tiranska-platforma-otkako-vmro-gi-izgubi-shansite-za-vlada/ КАКО „ПЛАТФОРМАТА“ ЕВОЛУИРАШЕ ВО „ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“ ОТКАКО ВМРО ГИ ИЗГУБИ ШАНСИТЕ ЗА ВЛАДА]</ref>, подржана од премиерот [[Еди Рама]] и владата на [[Република Албанија]] <ref>[http://tvnova.mk/vesti/makedonija/bushati-tirana-ja-poddrzha-platformata-na-politichkite-partii-na-albancite/ Бушати: Тирана ја поддржа платформата на политичките партии на Албанците]</ref><ref> http://vecer.mk/makedonija/potvrda-od-albanija-tiranskata-platforma-e-maslo-na-edi-rama-narachana-od-soros</ref>.
== Хронологија ==
 
*[[7 јануари (настани)|7 јануари]] - ДУИ, Беса, Алијансата на Албанците ја обзнануваат платформата, како основа на партиите на Албанците во преговорите за формирање на нова влада.
 
* [[25 февруари (настани)|25 февруари]] – ОбвинувањамодОбвинување од страна на [[ВМРО ДПМНЕ]] -: ''Реализацијата на платформата од Тирана и обидите преку наметнувањето на албанскиот јазик како официјален, претставува редефинирање на Република Македонија и оди спротивно на мултиетничкиот карактер на државата, ставајќи ги припадниците на другите етнички заедници во подредена позиција''
 
==Наводи==