Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Додадени 30 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Medal|3rd|[[Светско првенство во фудбал 2014|2014 Бразил 2014]]|[[Фудбалска репрезентација на Холандија|Холандија]]}}
}}
'''Дирк Кајт''' ([[Dutch language|Dutch]]: Dirk Kuijt; {{IPA-nl|ˈdɪrk ˈkœyt|-|Nl-Dirk Kuyt.oga}}; роден на 22 Јули 1980 година) е холандски професионален фудбалер кој моментално настапува за [[ФК Фејенорд|Фејенорд]] од [[Ротердам]]. Тој ја започна кариерата како класичен напаѓач, но со текот на времето најмногу бил користен како офензивен везист или крилен напаѓач.
 
Кајт ја започна својата кариера во [[ФК Утрехт|Утрехт]] во 1998 година и брзо стана дел од првиот тим. Тој помина 5 години во клубот, каде што во 2003-та година, во неговата последна сезоната во Утрехт го освои холандскиот куп, и тоа беше негов прв трофеј и беше избран за златна копачка на холандската лига. После тоа, тој се пресели во тимот на [[ФК Фејенорд|Фејенорд]] за €1 милион [[Евро|евра]]. Тој стана капитен на клубот во 2005 година и беше плоден стрелец во Ротердамскиот клуб; три последователни сезони, најдобар стрелец во [[Ердивејс]], а во сезоните 2004-05 и 2005-06 беше избран за холандски фудбалер на годината. Кајт пропушти само пет натпревари во текот на седум сезони од 1999 година до 2006 година и настапи во 179 последователни натпревари помеѓу 2001-06, во плодна соработка со колегата од Фејенорд [[Саломон Калу]].
12.608

уредувања