Хипоталамус: Разлика помеѓу преработките

Додадени 35 бајти ,  пред 5 години
с
сНема опис на уредувањето
 
== Функција ==
Хипоталамусот има централна неуроендокрина функција во организмот, најзначајна во контролата на предниот дел на [[хипофиза]]та, која пак регулира голем број на ендокрини органи.
 
{{Ендокрин систем}}
 
[[Категорија:Ендокрин систем]]