Разлика помеѓу преработките на „Маурисио Почетино“

нема опис на уредувањето
с (отстранета Категорија:Тотенхем ФК користејќи го HotCat)
| manageryears3 = 2014– | managerclubs3 = [[ФК Тотенхем|Тотенхем]]
}}
'''Маурисио Роберто Почетино''' ({{IPA-es|mauˈɾisjo potʃeˈtino}}, {{IPA-it|poketˈtino|lang}}; bornроден на 2 Marchмарт 1972) е поранешен аргентински фудбалер кој настапуваше како одбранбен играч за повеќе европски клубови и [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентација на Аргентина]]. Во моментот тој е менаџер на премиерлигашот [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] од [[Лондон]].
 
Тој помина 17 години како професионален играч, каде што најголем дел од својата кариера настапуваше за [[ФК Еспањол|Еспањол]] при што забележа 275 натпревари и 13 постигнати голови..<ref>{{cite news|url=http://espndeportes.espn.go.com/news/story?id=446804|title=Adiós y muchas gracias|trans_title=Farewell and many thanks|publisher=[[ESPN Deportes]]|language=Spanish|date=7 June 2006|accessdate=19 January 2013}}</ref> Тој исто така настапуваше за два француски клуба, [[ФК Парис Сен Жермен|Париз Сен Жермен]] и [[ФК Бордо|Бордо]], како и аргентинскиот Њувел Бојс каде што ја започна професионалната кариера. Беше дел и од [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентација на Аргентина]] на на светкото првенство во 2002 година и на Копа Америка во 1999 година.