Разлика помеѓу преработките на „Маурисио Почетино“

Додадени 357 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
| manageryears3 = 2014– | managerclubs3 = [[ФК Тотенхем|Тотенхем]]
}}
'''Маурисио Роберто Почетино''' ({{IPA-es|mauˈɾisjo potʃeˈtino}}, {{IPA-it|poketˈtino|lang}}; born 2 March 1972) е поранешен аргентински фудбалер кој настапуваше каккако одбранбен играч за повеќе европски клубови и [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентација на Аргентина]]. Во моментот тој е менаџер на премиерлигашот [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] од [[Лондон]].
 
Тој помина 17 години како професионален играч, каде што најголем дел од својата кариера настапуваше за [[ФК Еспањол|Еспањол]] при што забележа 275 натпревари и 13 постигнати голови..<ref>{{cite news|url=http://espndeportes.espn.go.com/news/story?id=446804|title=Adiós y muchas gracias|trans_title=Farewell and many thanks|publisher=[[ESPN Deportes]]|language=Spanish|date=7 June 2006|accessdate=19 January 2013}}</ref> Тој исто така настапуваше за два француски клуба, [[ФК Парис Сен Жермен|ПарсиПариз Сен Жермен]] и [[ФК Бордо|Бордо]], како и аргентинскиот Њувел Бојс каде што ја започна професионалната кариера. Беше дел и од [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската реперзентацијарепрезентација на АргенринаАргентина]] на на светкото првенство во 2002 година и на Копа Америка во 1999 година.
 
Почетино ја започна својата менаџерска кариера во Еспањол во Јануари 2009 година, останувајќи на тренерското емсто 4 години. Потоа тој managedја продолжи кариерата во [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во тимот на [[ФК СаутемтонСаутхемптон|Саутемтон]], а од 2015 година е на кормилото на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]].Во првата сезона во тимот на Тотенхем, тој го освои второто место во Премиер лигата, веднаш зад сензацијата [[ФК Лестер Сити|Лестер Сити]], кој стана шампион во сезоната 2015/2016.
 
==Наводи==
12.406

уредувања