Разлика помеѓу преработките на „Прекршување (физика)“

нема опис на уредувањето
===== Наслов =====
{{Distinguish2|[[дифракција]], искривување на брановиот фронт при наидување на пречка}}
[[Image:Fénytörés.jpg|thumb|Светлинскиотлинскиот зрак насочен кон плексигласот делумно се прекршува (долниот зрак), а делумно се [[рефлексија|рефлектира]] од граничната површина (горниот зрак).]]
[[File:R-DSC00449-WMC.jpg|thumb|Прекршување на светлината во чаша вода (сликата е свртена за 180<sup>о</sup>).]]
'''Прекршување''' или '''рефракција''' е промена на насоката на ширење на [[бран]] при неговото преминување од една во друга [[преносна средина|преносна материјална средина]].
Анонимен корисник