Хипоталамус: Разлика помеѓу преработките

Додаден 691 бајт ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Brain
| Name = Хипоталамус
| Latin = hypothalamus
| GraySubject = 189
| GrayPage = 812
| Image = LocationOfHypothalamus.jpg
| Caption = Location of the human hypothalamus
| Image2 = 1806 The Hypothalamus-Pituitary Complex.jpg
| Caption2 = Location of the hypothalamus, in relation to the pituitary and to the rest of the brain
| IsPartOf =
| Components =
| Artery =
| Vein =
| BrainInfoType = hier
| BrainInfoNumber = 358
| MeshName = Hypothalamus
| MeshNumber = A08.186.211.730.385.357
| NeuroLex = Hypothalamus
| NeuroLexID = birnlex_734
}}
 
'''Хипоталамус''' е дел од [[меѓумозок]]от. Тој го гради подот од долната половина од бочниот ѕид на третата мозочна комора. Сраснат е за долниот крај од таламусот. На долната страна од хипоталамусот се наоѓа крстосницата на оптичките патишта, а до неа петелка на која виси задниот нервен дел од хипофизата.