Хипоталамус: Разлика помеѓу преработките

Додадени 56 бајти ,  пред 5 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
== Функција ==
Хипоталамусот има централна неуроендокрина функција во организмот, најзначајна во контролата на предниот дел на хипофизата, која пак регулира голем број на ендокрини органи.
 
[[Категорија:Ендокрин систем]]