Разлика помеѓу преработките на „Хипоталамус“

Додадени 56 бајти ,  пред 4 години
с
с
== Функција ==
Хипоталамусот има централна неуроендокрина функција во организмот, најзначајна во контролата на предниот дел на хипофизата, која пак регулира голем број на ендокрини органи.
 
[[Категорија:Ендокрин систем]]