Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
== Географиja и местоположба ==
[[Податотека:House (Monospitovo) (2).jpg|thumb|десно|Куќа каде е основан првиот НОО во Струмичкиот регион]]
[[Податотека:House of alternative tourism and creative development - Monospitovo.jpg|thumb|деснолево|Центар за алтернативен туризам и креативен развој, местото каде се наоѓало старото училиште]]
[[Податотека:Primary school Boris Trajkovski (Monospitovo) (4).jpg|thumb|десно|[[ОУ „Борис Трајковски“ - Моноспитово|Училиште „Борис Трајковски“]]]]
[[Податотека:House of alternative tourism and creative development - Monospitovo.jpg|thumb|десно|Центар за алтернативен туризам и креативен развој, местото каде се наоѓало старото училиште]]
[[Податотека:Sts. Constantine and Helena Church (Monospitovo) (5).jpg|thumb|десно|Православната [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово|црква „Св. Константин и Елена“]]]]
[[Податотека:Evangelical-Methodist Church (Monospitovo) (2).jpg|thumb|десно|[[Евангелско-методистичка црква (Моноспитово)|Евангелско-методистичка црква]]]]
[[Податотека:Evangelical Church (Monospitovo).jpg|thumb|десно|[[Евангелска црква (Моноспитово)|Евангелска црква]]]]
[[Податотека:Kindergarten (Monospitovo).jpg|thumb|десно|Детска градинка]]
[[Податотека:Statue of Goce Delčev - Monospitovo.jpg|thumb|150п|десно|Статуа на Гоце Делчев ]]
 
Моноспитово се наоѓа во југоисточниот дел на [[Република Македонија]], во средишниот дел на [[Струмичка Котлина]]. Од најблискиот град [[Струмица]] е оддалечен 11 километри, и се наоѓа во непосредна близина на патот Струмица-Ново Село, од неговата десна страна.
 
 
===Отоманско Царство===
[[Податотека:Statue of Goce Delčev - Monospitovo.jpg|thumb|150п|деснолево|Статуа на Гоце Делчев ]]
[[Податотека:Sts. Constantine and Helena Church (Monospitovo) (5).jpg|thumb|десно|Православната [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово|црква „Св. Константин и Елена“]]]]
[[Податотека:Evangelical-Methodist Church (Monospitovo) (2).jpg|thumb|деснолево|[[Евангелско-методистичка црква (Моноспитово)|Евангелско-методистичка црква]]]]
[[Податотека:Evangelical Church (Monospitovo).jpg|thumb|десно|[[Евангелска црква (Моноспитово)|Евангелска црква]]]]
 
Во текот на [[19 век]], селото било чисто македонско. Во „[[Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ , издадена во [[Цариград]] во [[1878]] година и статистиката на машкото население од [[1873]], селото се состоело од 120 семејства и 437 жители [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 188-189.</ref>Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 1300 жители [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 160.]</ref>.
 
===Југословија===
 
[[Податотека:Primary school Boris Trajkovski (Monospitovo) (4).jpg|thumb|деснолево|[[ОУ „Борис Трајковски“ - Моноспитово|Училиште „Борис Трајковски“]]]]
[[Податотека:Kindergarten (Monospitovo).jpg|thumb|десно|Детска градинка]]
 
По крајот на [[Првата светска војна]], според [[Нејски мировен договор|Нејскиот мировен договор]], селото било вклучено во составот на [[Кралство СХС]]. Во него била формирана селска чета на [[ВМРО]] од легални дејци на организацијата. Војвода бил Данчо Алаџов, помошник Тошо Бонев, Кољо Бансколиев, Пандо Попов, Пандо Крстев, Панзо Домазетов, Илија Делчев, Тушо Паунов, Наце Пенкин - Џонето, Атанас Џонев и други.
 
 
== Културни и природни знаменитости ==
[[Податотека:BorisTrajkovski1.jpg|thumb|right|150px|Вториот претседател на Македонија, [[Борис Трајковски]]]]
 
* [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово |Црква Св. Константин и Елена]], една од најстарите во регионот која била изградена во [[1838]] година, а зографисана во [[1858]] година од зограф [[Андон Петрович]] от село Гари.
* [[Евангелско-методистичка црква (Моноспитово)|Евангелско-методистичка црква]]
 
== Личности ==
[[Податотека:BorisTrajkovski1.jpg|thumb|right|150px|Вториот претседател на Македонија, [[Борис Трајковски]]]]
* [[Атанас Ансаров]], македонски револуционер.
* [[Атанас Џолев]], македонски револуционер.