Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 1.465 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за село во Македонија|
| слика мапа=House of Culture - Monospitovo.jpg
| големина на слика=300п
| опис=Дом на културата
| име=Моноспитово
| општина=[[Општина Босилово]]
 
== Географиja и местоположба ==
[[Податотека:House (Monospitovo) (2).jpg|thumb|десно|Куќа каде е основан првиот НОО во Струмичкиот регион]]
[[Податотека:Primary school Boris Trajkovski (Monospitovo) (4).jpg|thumb|десно|[[ОУ „Борис Трајковски“ - Моноспитово|Училиште „Борис Трајковски“]]]]
[[Податотека:House of alternative tourism and creative development - Monospitovo.jpg|thumb|десно|Центар за алтернативен туризам и креативен развој, местото каде се наоѓало старото училиште]]
[[Податотека:Sts. Constantine and Helena Church (Monospitovo) (5).jpg|thumb|десно|Православната [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово|црква „Св. Константин и Елена“]]]]
[[Податотека:Evangelical-Methodist Church (Monospitovo) (2).jpg|thumb|десно|[[Евангелско-методистичка црква (Моноспитово)|Евангелско-методистичка црква]]]]
[[Податотека:Evangelical Church (Monospitovo).jpg|thumb|десно|[[Евангелска црква (Моноспитово)|Евангелска црква]]]]
 
Моноспитово се наоѓа во југоисточниот дел на [[Република Македонија]], во средишниот дел на [[Струмичка Котлина]]. Од најблискиот град [[Струмица]] е оддалечен 11 километри, и се наоѓа во непосредна близина на патот Струмица-Ново Село, од неговата десна страна.