Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 104 бајти ,  пред 2 години
== Културни и природни знаменитости ==
 
* [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово |Црква Св. Константин и Елена]], една од најстарите во регионот која била изградена во [[1838]] година, а зографисана во [[1858]] година од зограф [[Андон Петрович]] от село Гари.
* [[Евангелско-методистичка црква (Моноспитово)|Евангелско-методистичка црква]]
* [[Евангелска црква (Моноспитово)|Евангелска црква]]
* [[Моноспитовско Блато]]
* [[Моноспитовски лозја (Банско)|Моноспитовски лозја]], некропола од доцноантичкото време<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>.