Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 3.169 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
== Демографија ==
Во [[1961]] година селото Моноспитово имало 1708 жители. Во [[1994]] година во селото живееле 1872 луѓе, сите [[Македонци]]<ref name="ЕСРМ"></ref>.
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.803 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Националност'''
| '''Вкупно'''
|-
| [[Македонци]]
| 1 799
|-
| [[Турци]]
| 1
|-
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 2
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 1
|-
|}
 
== Општествени институции ==
 
* [[ОУ „Борис Трајковски“ - Моноспитово|Основно училиште Борис Трајковски]]
* Детска градинка
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
* [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово |Црква Св. Константин и Елена]], една од најстарите во регионот која била изградена во 1838 година, а зографисана во 1858 година од зограф [[Андон Петрович]] от село Гари.
* [[Евангелско-методистичка црква (Моноспитово)|Евангелско-методистичка црква]]
* [[Моноспитовско Блато]]
* [[Моноспитовски лозја (Банско)|Моноспитовски лозја]], некропола од доцноантичкото време<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>.
 
== Личности ==
[[Податотека:BorisTrajkovski1.jpg|thumb|right|150px|Вториот претседател на Македонија, [[Борис Трајковски]]]]
* [[Атанас Ансаров]], македонски револуционер.
* [[Атанас Џолев]], македонски револуционер.
* [[Христо Џолев]], македонски револуционер.
* [[Киро Донев]] (р. 1942 - ), македонски писател и преведувач.
* [[Кољо Мишев]] (р. 1960 - ), македонски сликар.
* [[Васил Дрвошанов]] (р. [[13 јули]] [[1951]]), македонски поет и научен работник.
* [[Борис Трајковски]] (1956-2004) - претседател на Македониja.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
{{Населени места во Општина Босилово}}
 
[[Категорија:Моноспитово| ]]