Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 782 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| година= 2002
| поштенски број=
| надморска височина=215 208
| lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=24 | lat_sec=56
| lon_dir=E | lon_deg=22 | lon_min=45 | lon_sec=12
| веб=
}}
'''Моноспитово''' е село во [[Општина Босилово]], во околината на градот [[Струмица]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
Моноспитово се наоѓа во југоисточниот дел на [[Република Македонија]], во средишниот дел на [[Струмичка Котлина]]. Од најблискиот град [[Струмица]] е одалеченоддалечен 1011 километри, и се наоѓа во непосредна близина на патот Струмица-Ново Село, од неговата десна страна.
 
Надморската височина во селото е 208 метри додека селото зафаќа површина од 9,5 км2. Од нив, 754 хектари се обработливо земјиште<ref name="ЕСРМ">Панов Митко, Енциклопедија на селата во Република Македонија, Патрија, Скопје, 1998. стр.192.</ref>.
Надморската височина во селото е 215 метри.
 
Селото е познато по [[Моноспитовско Блато|Моноспитовското Блато]], кое се наоѓа во негова близина.
== Историja ==
===Ран период===
 
 
Во превод името на селото означува ''една куќа'' исто како соседното Еднокуќево.