Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Use dmy dates|date=July 2011}} {{Infobox football biography 3 | name = Славиша Јокановиќ | image = 250px|...)
 
с
| managerclubs7 = [[ФК Фулам|Фулам]]
}}
'''Славиша Јокановиќ''' ({{lang-sr-Cyrl|Славиша Јокановић}}; роден на 16 август 1968) година е српски поранешен фудбалер кој настапуваше во касните 80- ти години и раните 90-ти години, а моментално е менаџер на англискиот фудбалски клуб [[ФК Фулам|Фулам]].
 
Физички спремен играч, не бил без вештини, но и со одлична способност во воздухот, имногуи многу важен играч од средниот ред<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/euro2000/teams/yugoslavia/squad/746803.stm Euro 2000 profile]; [[BBC Sport]]</ref> кој и инспресивно настапувал за [[ФК Партизан|Партизан]] пред да помине 7 години во шпанската [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] со три различни клубови, настапувајќи на 208 натпревари и постигнувајќи 31 гол, главно за [[ФК Тенерифе|Тенерифе]].Тој исто така настапуваше две години за [[ФК Челзи|Челзи]] кон крајот на неговата кариера, како и ја претставуваше репрезентацијата на [[Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора|Србија и Црна Гора]] на [[Светско првенство во фудбал 1998|светското првенство во францијаФранција 1998]] година и [[Уефа Евро 2000|Евро 2000]], и забележал 64 настапи со десет постигнати голови.
 
Јокановиќ својата тренерска кариера ја започначзапочнал во 2007 година, како тренер на [[ФК Партизан|Партизан]] со кој ја освои двојната круна во српското првенство, но не успеа да се кфалификуваквалификува во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]]. Во 2012 година тој ја продолжува тренерската кариера во Таи лигата како тренер на Муангтонг Јунајтед каде што му ја носи третата титула во историјата на клубот без пораз во првенствениот циклус. Во јули 2013 година, goingЈокановиќ undefeatedго inпревзема бугарскиот фудбаски тим [[Левски Софија]].<ref>[http://topsport.ibox.bg/material/id_1322682451 Йоканович е новият треньор на "Левски" (Jokanović announced as the processnew manager of "Levski" Sofia)]; Topsport, 16 July 2013 {{bg icon}}</ref>Тој беше ослободен од должностите во октомври, поради лошите резултати, но клупските поддржувачи тврдеа дека треба да му се даде време за да се променат работите.<ref>[http://www.novinite.com/articles/154357/Bulgaria%27s+Levski+Set+to+Fire+Coach+Jokanovic+-+Report Bulgaria's Levski set to fire coach Jokanovic]; Novinite, 8 October 2013</ref>
Во јули 2013 година, Јокановиќ го превзема бугарскиот фудбаски тим [[Левски Софија]].<ref>[http://topsport.ibox.bg/material/id_1322682451 Йоканович е новият треньор на "Левски" (Jokanović announced as the new manager of "Levski" Sofia)]; Topsport, 16 July 2013 {{bg icon}}</ref>Тој беше ослободен од должностите во октомври, поради лошите резултати, но клупските поддржувачи тврдеа дека треба да му се даде време за да се променат работите.<ref>[http://www.novinite.com/articles/154357/Bulgaria%27s+Levski+Set+to+Fire+Coach+Jokanovic+-+Report Bulgaria's Levski set to fire coach Jokanovic]; Novinite, 8 October 2013</ref>
 
На 5 Мај 2014 година, шпанскиот фудбалски клуб [[ФК Херкулес]] потврди дека Јокановиќ ќе го предводи клубот до крајот на сезоната, заменувајќи го [[Кике Хернандес]] кој доби отказ после завршувањето на последната позиција во шпанската Сегунда во тој дел од сезоната.<ref>{{cite news|url=http://www.marca.com/2014/05/05/futbol/equipos/hercules/1399302161.html|title=Jokanovic, nuevo entrenador del Hércules
|trans_title=Jokanović, new coach of Hércules|publisher=[[Marca (newspaper)|Marca]]|language=Spanish|date=5 May 2014|accessdate=8 April 2015}}</ref> Тој само еднаш успеа да дојде до победа во петте натпревари во сезоната 2013–14 година.<ref>{{cite news|url=http://www.mundodeportivo.com/20140531/futbol/hercules-desciende-a-segunda-b-por-tercera-vez-en-su-historia_54408556645.html|title=Hércules desciende a Segunda B por tercera vez en su historia|trans_title=Hércules relegated to ''Segunda B'' for third time in its history|publisher=[[Mundo Deportivo (newspaper)|Mundo Deportivo]]|language=Spanish|date=31 May 2014|accessdate=20 May 2015}}</ref>
 
На 7 октомври 2014 година, Јокановиќ беше именуван за тренер на [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] кој тогаш настапуваше во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|Чемпионшип]] како четврти тренер од почетокот на сезоната. Тој доби краток договор да ја води екипата до крајот на сезоната.<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/29518405|title=Watford: Slavisa Jokanovic replaces Billy McKinlay as boss|publisher=BBC Sport|date=7 October 2014|accessdate=16 October 2014}}</ref> Под негово водство, Ботфорд[[ФК Вотфорд|Вотфорд]] беше промовиран во [[Премиер лига]] со една одлична игра со скор од 15 победи на 20 натпревари;<ref name=PL>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2015/apr/25/brighton-watford-championship-match-report|title= Watford seal Premier League return as Brighton are put to the sword|publisher=[[The Guardian]]|date=25 April 2015|accessdate=1 May 2015}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32460063|title=Watford 1–1 Sheff Wed|publisher=BBC Sport|last1=Mehta|first1=Kalika|date=2 May 2015|accessdate=6 May 2015}}</ref> На 5 јуни 2015 година, откако не успеа да се согласи на нов договор со управата, тој ја напушти клупата и беше заменет од страна на [[Кике Санчез Флорес]].<ref name=Watford>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32958880|title=Watford: Quique Sanchez Flores replaces Slavisa Jokanovic|publisher=BBC Sport|date=5 June 2015|accessdate=22 January 2016}}</ref>
 
На 14 јуни 2015 година, Јокановиќ беше назначен за тренер на [[ФК Макаби Тел Авив| Макаби Тел Авив]]. На 25 август, тој во третото коло од квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] успеа да го внесе клубот во групната фаза во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] за прв пат по 11 години, по елиминацијата на [[ФК Базел|Базел]].<ref>{{cite news|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2016/matches/round=2000633/match=2015663/index.html|title=Zahavi strike ensures Maccabi edge out Basel|publisher=UEFA.com|date=25 August 2015|accessdate=31 August 2015}}</ref>
 
Улогата на Јокановиќ траела повеќе од шест месеци кога тој избира да се врати во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|чемпионшип]], приклучувајќи се [[ФК Фулам | Фулам]] на 27 декември 2015 година.<ref>{{cite web|url=http://www.fulhamfc.com/news/2015/december/27/jokanovic-appointed|title=Jokanović appointed|publisher=Fulham F.C|date=27 December 2015|accessdate=27 December 2015}}</ref> По обезбедувањето на опстанок во сезоната 2015-16, во новата сезона тој го ја постави целта на тимот вода биде на првите шест места во лигата како би обезбедиле повраток во Пзремир[[Премиер лига на Англија|Премир]] лигата или најмалку кфалификацииквалификации за неа.<ref>{{cite news|url=http://www.westlondonsport.com/fulham/fulham-boss-targets-top-six-next-season|title=Fulham boss targets top six next season|publisher=West London Sport|date=7 May 2016|accessdate=10 May 2016}}</ref>
 
==Наводи==
==Надворешни врски==
{{Commons category}}
*
*{{BDFutbol|2518}}
*{{Soccerbase}}
*[http://reprezentacija.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=1138&Itemid=59 National team data] {{sr icon}}
*{{FIFA player|158763}}
*[http://en.levskisofia.info/coach/slavisa-jokanovic/ Levski Sofia official profile]
 
{{Navboxes colour
|title=Yugoslavia squads
|bg=#0c1c8c
|fg=white
|list1=
{{Yugoslavia squad 1998 FIFA World Cup}}
{{Yugoslavia squad UEFA Euro 2000}}
}}
{{Fulham F.C. squad}}
{{EFL Championship managers}}
{{Navboxes
|title=Slaviša Jokanović managerial positions
|list1=
{{FK Partizan managers}}
{{Muangthong United F.C. managers}}
{{PFC Levski Sofia managers}}
{{Hércules CF managers}}
{{Watford F.C. managers}}
{{Maccabi Tel Aviv F.C managers}}
{{Fulham F.C. managers}}
}}
{{Navboxes colour
|title=Awards
|bg=gold
|fg=navy
|list1=
{{Football Association of Serbia Coach of the Year}}
}}
 
{{DEFAULTSORT:Jokanovic, Slavisa}}
13.372

уредувања