Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Додаден 311 бајт ,  пред 13 години
S
(внимание; оскар-шаблон)
(S)
 
 
'''Чикаго''' (анг. {{lang-en|Chicago}}) е [[мјузикл]] од [[2002]] година издаден од Мирамаксиздавачката филмс (анг.куќа Miramax Films). Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27. јунидекември]], [[2002]] во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24. јануари]], [[2003]].Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а адаптацијата за филм е напишана од [[Бил Кондон]]. Филмот Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм по филмот [[Оливер!]] во (1968).
2003. Филмот, адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на сјајот, гламурот и скандалот во Чикаго во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е Роб Маршал (анг. Rob Marshall), а адаптацијата за филм е напишана
од Бил Кондон (анг. Bill Condon). Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм после Оливер! (анг. Oliver!) (1968).
 
Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели (анг. Velma Kelly) и Рокси Харт (анг. Roxie Hart), двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во Чикаго од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвиљ и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат Кетрин Зета-Џоунс (анг. Catherine Zeta-Jones), Рене Зелвегер (анг. Renée Zellweger) и Ричард Гир (анг. Richard Gere) а се
појавуваат Квин Латифа (анг. Queen Latifah), Џон К. Рајли (анг. John C. Reilly), Луси Лиу (анг. Lucy Liu), Тај Дигс (анг. Taye Diggs) и Колм Феоре (анг. Colm Feore).
 
===Заплет===
 
Чикаго, околу 1920 година. Наивната Рокси Харт (Рене Зелвегер) оди во посета на ноќен клуб каде ѕвездата настапува Велма Кели (Кетрин Зета-Џоунс), во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе и најде ангажман како ѕвезда во
водвиљ („Сиот тој џез“). После настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да и помогне да влезе во шоубизнисот, во момент на
бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос (анг. Amos) (Џон К. Рајли). И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук (анг. Cook County Jail).
 
Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели (анг. Velma Kelly) и Рокси Харт (анг. Roxie Hart), двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во [[Чикаго]] од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвиљводвил, и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат [[Кетрин Зета-Џоунс (анг. Catherine Zeta-Jones)]], [[Рене Зелвегер (анг. Renée Zellweger)]] и [[Ричард Гир (анг]]. Richard Gere) а се
 
==Приказна==
 
[[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде ѕвездата настапува Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]) настапува, во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе и најде ангажман како ѕвезда во водвиљ („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да и помогне да влезе во шоубизнисот, во момент на
бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос (анг. Amos) (Џон К. Рајли). И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук (анг. Cook County Jail).
{{ОскарФилм}}
[[ar:شيكاغو (فيلم)]]
[[bs:Chicago (film)]]
[[ca:Chicago (pel·lícula)]]
[[cy:Chicago (ffilm 2002)]]
[[de:Chicago (Film)]]
[[en:Chicago (2002 film)]]
[[el:Σικάγο (ταινία)]]
[[es:Chicago (película de 2002)]]
[[fa:شیکاگو (فیلم ۲۰۰۲)]]
[[fr:Chicago (film, 2002)]]
[[gl:Chicago (filme)]]
[[hr:Chicago (2002)]]
[[id:Chicago (film)]]
[[it:Chicago (film 2002)]]
[[he:שיקגו (סרט)]]
[[nl:Chicago (2002)]]
[[ja:シカゴ (映画)]]
[[no:Chicago (film)]]
[[pl:Chicago (film)]]
[[pt:Chicago (filme)]]
[[ro:Chicago (film 2002)]]
[[ru:Чикаго (фильм, 2002)]]
[[sr:Чикаго (филм)]]
[[fi:Chicago (elokuva)]]
[[sv:Chicago (film)]]
[[tr:Chicago (film, 2002)]]
[[zh:芝加哥 (電影)]]
2.626

уредувања