Бела боја: Разлика помеѓу преработките

Одземени 143 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 213.135.160.79 (разговор), вратено на последната верзија на Kolega2357
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 213.135.160.79 (разговор), вратено на последната верзија на Kolega2357)
Белата боја настанува при мешање на [[црвена боја|црвената]], [[сина боја|сината]] и [[зелена боја|зелената]] боја.
 
Белата боја во нашето општество најчесто асоцира на веселба, свадба, невиност. За разлика од нас, кај [[Кинези]]те, на пример, белата боја ја претставува тагата, жалот и слично. Белата боја е светлинската енергија која се добива со согорување на горивата.