Бела боја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 143 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
Белата боја настанува при мешање на [[црвена боја|црвената]], [[сина боја|сината]] и [[зелена боја|зелената]] боја.
 
Белата боја во нашето општество најчесто асоцира на веселба, свадба, невиност. За разлика од нас, кај [[Кинези]]те, на пример, белата боја ја претставува тагата, жалот и слично. Белата боја е светлинската енергија која се добива со согорување на горивата.
 
 
Анонимен корисник