Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 90 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| надморска височина=560
| веб=www.lesok.org.mk/
| карта = Лешок во Општина Теарце.svg
}}
'''Лешок''' е [[село]] во [[Тетово|Тетовско]].
 
== Личности ==
* [[Никанор (митрополит)|Никанор]] (р. ок.~ 1600)- скопски и полошки митрополит
* [[Мирко Спироски]] (р. 3 февруари 1948) - македонски физиолог и редовен професор по имунологија и хумана генетика на Медицинскиот факултет во Скопје.
* [[Ѓоко Лазаревски]] (1971 - 2001) - Македонскимакедонски Херојхерој од Лешок, убиен од терористите на ОНА.
 
== Култура и спорт ==
Во селото егзистираатпостојат клубовите [[ФК Оникс]] (Лешок) и [[ОК Лешок|Одбојкарски Клуб „Лешок“]], кој настапува во Првата Македонскамакедонска Одбојкарскаодбојкарска Лигалига.
 
== Иселеништво ==
* [http://www.kralemarko.org.mk www.kralemarko.org.mk]
 
{{Општина Теарце}}
 
[[Категорија:Лешок| ]]
[[Категорија:Села во Македонија]]
[[Категорија:Тетовски села]]